Quantcastאביב גפן מאיים להסיר שמו ממכתב האמנים באם תצורף חתימתו של אריאל זילבר: "הוא לא אמן"

תמונה: ויקיפדיה קומונס

עשרות אמנים חתמו על עצומה נגד שר החינוך בנט וכבוד שרת התרבות מירי רגב בעקבות צעדיהם האחרונים נגד אומנים וגופי תרבות במדינת ישראל.

שיא הפגיעה הגיע לדעת האמנים לאחר הסרת ההצגה הזמן המקביל מסל התרבות ע"י השר בנט. האמנים החליטו על כתיבת המכתב המחאתי גם לאחר ששמעו את דבריה של אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם שעל ידי רוצחו נכתבה ההצגה בכנס שערכו בנמל יפו: "אני ניצבת בשם משפחתו של החייל משה תמם ז"ל, שנחטף ונרצח באכזריות על ידי ואליד דקה", אמרה תמם. "המכה האחרונה שניחתה עלינו הייתה העלאת ההצגה 'הזמן המקביל', שעוסקת ביצירת סימפטיה לדמותו של הרוצח. ההצגה הוצגה במסגרת יום האסיר הפלסטיני, אירוע פוליטי לחלוטין שקרא לשחרור אסירים. את הרוצח מכנים 'אסיר פוליטי', והגעתי לכאן עם תמונתו להזכיר שדקה הוא רוצח אכזר ולא גיבור תרבות".

תמם סיפרה, "לפני זמן קצר שוחחתי עם נועה רוטמן, נכדתו של יצחק רבין, לאחר שנודע לה שיוצג סרט על חייו של יגאל עמיר. נועה אמרה כי 'מי שהדמוקרטיה יקרה לו צריך לפחד מזה, זה שימוש ציני בחופש הביטוי'. אין כאן סתימת פיות ולא פגיעה בחופש הביטוי, תקצוב הצגה כזו מתקציב המדינה הוא פגם מוסרי".

האמנים, כאבירי חופש הביטוי, התפרצו לדבריה של תמם והיא ירדה מעל הבימה בוכיה.

האמנים החותמים על המכתב ובהם, אמני קולנוע תיאטרון, ריקוד, ספרות ומוזיקה, כותבים כי הם "מוחים נגד הצעדים הבלתי-דמוקרטיים שנוקטים בשבועות האחרונים משרדי החינוך והתרבות כלפי יוצרים ואנשי תרבות שיצירותיהם או השקפותיהם אינן עולות בקנה אחד עם הרוח המנשבת במשרדים אלו".

בין החתומים אפשר למצוא שמות כמו אוהד נהרין, מוני מושונוב, דורון צברי, דובלה גליקמן, יוסף סידר, ליאורה ריבלין, מנשה נוי, אודי אלוני, צרויה להב, רמי הויברגר, שבי גביזון, יחזקאל לזרוב, משה איבגי, מיכאל מושונוב, נאוה סמל, גילה אלמגור, רן דנקר, אסי עזר, אייל גפן, אסי לוי, דן תורן, דוד טרטקובר, יגאל סרנה, יהונתן ואביב גפן, מירה עוואד, ניסים דיין ואחרים.

תפנית בעלילה חלה ביום האחרון לאחר שהזמר אביב גפן גילה כי למכתב תצורף גם חתימתו של הזמר, המלחין והפזמונאי אריאל זילבר. בשלב זה לא מובן מדוע ואיך החליט זילבר לחתום על המכתב אך מקורות המקורבים אליו מסרו כי בתחילה הבין כי מדובר במכתב אָמֶנִים – קרי, מכתב לזיכוי הרבים ובו עונה הציבור אמן על כל דבריהם של השרים רגב ובנט, ועל כן החליט לחתום.

אביב גפן נרתם לטרפוד היוזמה החשוכה והודיע מיידית באמצעות דוברו כי במידה ויצורף שמו של זילבר הוא יסיר את שמו: "זילבר הוא לא אמן במובן האמנותי של המילה. הוא סתם זמר שרוצה להתפרסם ע"י התערבות בענינים פוליטיים של מדינת ישראל". אביב הוסיף גם כי "אני מעדיף חתימות של אמנים טהורים כמו למשל אסי עזר אשר חתם על המכתב ואשר הביא את האומנות הישראלית לפסגות חדשות, ולא זמר חשוך וברברי אשר על כולנו להימנע מלהשמיע אותו. אני קורא בזאת לשרה רגב להוציא מסל התרבות את כל החומרים אשר נכתבו ע"י זילבר" סיים.

מערכת YNES מזכירה כי בשנת 2013 בוטלה זכייתו של זילבר בפרס עקו"ם בשל דעותיו.